A globális intézményi befektetői közösségen belül egyre többen tartanak attól, hogy a koronavírus-járvány okozta világgazdasági recesszió átnyúlik 2021-re – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház friss felmérésében.
Az Oxford Economics 154 nagyvállalat és befektetési társaság várakozásait mérte fel havi globális vizsgálatában. A felmérésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk 2000 milliárd dollár. A ház ismertetése szerint a válaszadók háromnegyede azzal számol, hogy a Covid-19 járvány okozta idei recesszió tovább tart az Oxford Economics alapeseti előrejelzésében szereplő két negyedévnél.
A legnagyobb egyedi csoport – a felmérésébe bevont befektetők harmada – azt valószínűsíti, hogy három negyedéven keresztül csökken folyamatosan a globális hazai össztermék (GDP) egy főre jutó értéke, 23 százalék pedig attól tart, hogy a recessziós időszak 2021-re is áthúzódik. A ház előző, múlt havi felmérésében 15 százalék számolt 2021-re átnyúló globális recesszióval. A cég a múlt havi prognózisban még 2,8 százalékos világgazdasági visszaeséssel számolt 2020-ra.
A vállalatok relatív többsége, 45 százaléka U alakú, vagyis fokozatos, nem hirtelen visszalendülési pályát leíró kilábalást vár a recesszióból. A válaszadók 23 százaléka ugyanakkor W alakú, vagyis kettős mélypontú, gyors kezdeti fellendüléssel, majd a járvány visszatérése miatt újbóli visszaeséssel, utána ismét elinduló élénküléssel jellemzett globális növekedési pályát tart valószínűnek. Az így vélekedők aránya ugyanakkor egy hónapja még 29 százalék volt, vagyis érzékelhetően kevesebben számolnak a koronavírus-járvány újbóli fellángolásával és az ebből eredő második recessziós mélyponttal.
Növekedett mindazonáltal az L alakú pályát valószínűsítő, vagyis a hirtelen visszaesés után hosszabb ideig alacsony szinten maradó növekedésre számító üzleti vállalkozások aránya: az Oxford Economics egy hónappal ezelőtti felmérésében 10 százalék, most 16 százalék mondta azt, hogy az L globális növekedési irányt tartja a legnagyobb esélyűnek. A V alakú, vagyis a hirtelen visszaesés után elinduló ugyancsak meredek ütemű és tartós globális növekedésben az új felmérésbe bevont vállalatoknak csak a 8 százaléka bízik. Más nagy londoni elemzőházak várakozása szerint a V alakú növekedési pálya inkább a közép- és kelet-európai térségre lesz jellemző, vagyis kis hazánkra is.
A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet közölte: működési területének egészében az idén átlagosan 3,5 százalékos visszaeséssel, 2021-ben azonban már 4,8 százalékos GDP-növekedéssel számol. Alapeseti előrejelzési forgatókönyvében az EBRD azt valószínűsíti, hogy Magyarországon az idén 3,5 százalékos GDP-visszaesés, jövőre 4 százalékos gazdasági növekedés lesz.
Forrás: MTI